İnşaatta yılın ikinci yarısı hareketlilik bekleniyor

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB), her ay düzenli olarak hazırladığı ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği Hazır Beton Endeksi’nin 2017 yılı haziran ayı raporunu açıkladı.Raporda, son üç aydır 100 değerinin üzerinde bulunan Faaliyet Endeksi’nin, mevsimselliğe rağmen haziran ayında da eşik değerin üzerinde kalması dikkati çekti.

Aralık ayından bu yana artış gösteren Faaliyet Endeksi haziran ayında mevsimsellikten kaynaklanan faaliyetteki yavaşlama sebebiyle yüzde 1,4’lük kısmi bir azalma gösterdi.Ankete katılan firmaların yüzde 47’si haziran ayında satışlarının azaldığını belirtirken, yüzde 28’i satışlarında geçen aya kıyasla bir değişme olmadığını ifade etti.Satışlarının arttığını söyleyenlerin oranı da yüzde 26’da kaldı. Alınan kayıtlı siparişlerde azalma olduğunu belirtenlerin oranının yüzde 42 olması, faaliyetlerdeki mevsimsel yavaşlamayı teyit etti.

İnşaat sektöründe yılın ikinci yarısı hareketlilik bekleniyor

 

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, 2016 yılının aralık ayından bu yana artış gösteren Hazır Beton Faaliyet Endeksi’nin haziran ayında mevsimselliğin etkisiyle kısmi bir azalma gösterdiğini ifade etti.Yüzde 0,6 azalış kaydeden Güven Endeksi hariç diğer 3 endeksin haziran ayında 100 değeri üzerinde gerçekleştiğine dikkati çeken Işık, haziran ayında en yüksek değerin Beklenti Endeksi’nde görüldüğünü aktardı.Işık, bu durumun mevsimselliğin etkisiyle azalış kaydeden Beklenti Endeksi’nin, gelecek dönemde yükseleceğine işaret ettiğini bildirdi.

Raporda 3 aydır 100 değerinin üzerinde bulunan Faaliyet Endeksi’nin, mevsimselliğe rağmen haziran ayında da eşik değerin üzerinde kalmasına dikkati çeken Işık, “Güven Endeksi’nin halen 100 değerine ulaşmamış olması, hazır betondaki hareketliliğin halen istenilen seviyede olmadığını ortaya koydu. Beklenti Endeksi değerleri geçtiğimiz aya kıyasla yüzde 0,3’lük bir artış gösterdi. Beklenti Endeksi’ndeki bu artış inşaat sektöründe hareketliliğin yılın ikinci yarısında artacağına olan sektörün inancını gösterdi” görüşlerini kaydetti.

Comments (01)

  • Ahmet Türkoğlu

    Nisan 17, 2019 / 5 sene önce

    İnşaallah sektör hak ettiği yere gelir. İnşaat bir ülke ekonomisinin lokomotifidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.